Co dává podnikání?

STORYTELLING

Peníze?
Svobodu?
Uspokojení?


Jaroslav Pospíšil: Snažím se, aby mě nebylo zbytečně vidět

 

Jaroslav, coby 21letý mladík, nastoupil pár měsíců před sametovou revolucí do ČSAD jako řidič nákladního auta. Jenže nebylo co převážet. Tak mu otec poradil, ať začne s podnikáním. Jaroslav měl sice nulové zkušenosti v byznysu a řidičský průkaz na nákladní auto vlastnil jen krátce, přesto mu to přišlo jako dobrý nápad.


Patrik Bátěk: Jsem na svůj produkt hrdý

 

Patrik byl dobrý kuchař, který měl především velkou žízeň. Proto si doma připravoval různé bylinkové sirupy, aby ji zahnal. Jednou ho napadlo nabídnout svůj sirup v restauraci, kde brigádně vařil. A slavil úspěch. Od té chvíle měl jasno, že chce podnikat.


Jan Šebor: Konkurence mi zachránila podnikání

 

Jan Šebor založil v roce 1991 společnost CB Destrukce zaměřenou na práci v kamenných lomech. Obor nezměnil. Ale splnil si sen pracovat svobodně a podle svého. Udělal dobře. Firma mu rostla pod rukama.


Nabízíte produkt? A mohl bych ho vidět?
 

Stejně jako obchod, má i marketing své zákonitosti. Jeden bez druhého ani nemohou fungovat. Je škoda, že si to mnoho podniků plně neuvědomuje. Proto řada středně velkých firem nevnímá marketing jako skutečnou hodnotu, do které se vyplatí a je nutné investovat.


Nešvary pánů obchodníků

Jednatelé firem si obvykle dávají dobrý pozor při výběru svých nových obchodních zástupců. Během samotné spolupráce už jim však tolik pozornosti nevěnují. Dále můžeme vidět, k jakým komplikacím to následně vede.

Oldřich Kovařík: Slyšíme, co si trh žádá

Oldřich pracoval před revolucí na výpočetním středisku Českých drah. Opravoval rezervační terminály na místenky a jízdenky. Díky své práci se i v té době dostal do zahraničí. S vývojem technologií mu však ubývalo práce. Dospělo to tak daleko, že jako výpočetní technik musel začít rozvážet obědy pro zaměstnance. Rozhodl se tedy postavit na vlastní nohy.

Přidali jste na mzdách? Co vám taky zbývá, že?

Překvapivě velké množství firem s roční tržbou nad 100 milionů řeší v těchto dnech vážné problémy. Jejich hospodářský výsledek se měsíc od měsíce zhoršuje. Kde udělalo vedení chybu?

Petr Rajt: Od začátku jsem našemu produktu věřil

Petr má rodinnou pražírnu kávy v Lošově nedaleko Olomouce. Začínal jako obchodní zástupce velkoobchodu s ovocem. Poté si vyzkoušel obchodování se stroji až ho nakonec strýc Petr Gatnar pozval, aby mu prodával kávu. S prodejem to totiž vázlo. A synovec Petr jako zkušený mladík s chutí k výzvám riskantní nabídku přijal. To ještě netušil, že se za měsíc vybourá na motorce a bude bojovat o život.

Jak rozvíjí člověka podnikatel roku 2017 Stanislav Martinec?

V KOMA MODULAR zaměřené na výrobu a vývoj obytných modulů se vedení firmy striktně vyhýbá pojímat své lidi jako lidské zdroje. Proto byste tam marně hledali HR oddělení. V KOMA Stanislava Martince totiž funguje útvar vzdělávání a rozvoje člověka. Jaké má cíle?

Taťána Martincová: Pokud lidi dovedete vyslechnout, po čase se k Vám vrátí

Taťána přes 20 let provozuje Stavební bazar Količín. Před tím pracovala jako pedagožka ve školce. Ze školství se ale rozhodla zcela odejít. Její bazar je na první pohled malý. Díky Taťáně však dokáže nabídnout mnohem více, než materiál na rekonstrukci nemovitosti. Úsměvné na tom je, že se pro bazar rozhodla, aniž měla povědomí o tom, co bude prodávat. Před dvěma dekádami totiž potřebovala hlavně získat časovou flexibilitu a zbavit se stresu ze školního prostředí. Manžel Taťány, Stanislav Martinec, věnoval většinu času budování své firmy KOMA modular. Péče o děti tedy byla hlavně na ní.

Kdy je správný čas na přechod od malé firmy na střední?

Firma vám přestává růst, obraty klesají a náklady rostou. A marže? „Před nedávnem jsem nějakou zahlédl…“ Příjmy přerozdělíte, na víc nezbude. Vždyť ani nemusí, ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Tak proč s tím nejste spokojení?

Luděk Šofr: Važme si života a neřešme nesmysly

Luďka musí práce bavit, jinak do ní odmítne investovat energii. Za totality pracoval jako vedoucí odvětví techniky a investic v JZD. Už tehdy si ale s bratrancem Zbyňkem Frolíkem přivydělávali pěstováním květin na MDŽ. Po roce 1989 přijal Zbyňkovu výzvu a začali společně budovat LINET, dnes světovou firmu na výrobu zdravotnických lůžek. Luděk dělal nejprve výrobního ředitele, potom se staral o výstavbu nové haly včetně vybavení technologiemi, pak se zaměřil na investice a rozvoj a nakonec…

Nakonec to Luďka přestalo bavit.


Stylové řešení rodinných záležitostí v SIKO a.s.

Před necelými čtyřmi roky si Valovi založili tzv. rodinnou kancelář, která dohlíží na péči o společné prostředky rodiny. Jde o stále častěji používaný produkt v rodinných firmách. Šetří čas a především síly pro skutečný byznys.

Jan Linhart: Dlouhodobý byznys plán je pro mě ztráta času

Honza přišel v roce 2003 do Olomouce studovat obor Rekreologie na Fakultu tělesné kultury UP. Tam také poznal svou budoucí ženu Janu. Ještě jako studenti společně převzali fit centrum, které provozovali dalších pět let. Byť oba do Olomouce přicházeli jako sportovci, po studiu hledali práci v byznysu. Jana je dodnes regionální manažerkou v Lidlu. Honza začínal jako projektový manažer v developmentu. Následně se pohyboval v korporacích, především na obchodních pozicích. Z počátku si myslel, že kariéra v korporátu je právě to, co chce. Ale těžkopádný systém nadnárodních společností a touha po vytváření vlastních pravidel, než podřizování se cizím, ho přivedly k hledání svobodnější cesty. Tu dnes realizuje produkcí a prodejem rozvojových a manažerských audioknih.

KOMA family aneb LEGO for adults

Začátky firmy KOMA Modular doprovázela řada krizí a nezdarů, se kterými se mladý podnikatel Stanislav Martinec musel potýkat. Toto období jej ale nezlomilo a díky vytrvalosti dokázal svou firmu vypracovat z hranice krachu na mezinárodního giganta v modulovém stavebnictví. Při podnikání se nechává vést baťovskými principy a samotného Tomáše Baťu považuje za svůj velký vzor.

Dřina i štěstí v SIKO

Když Jaroslavu Valovou napadlo v roce 1991 začít podnikat, setkala se s mnoha pochybami ze strany lidí kolem ní. Ve splnění jejího snu ji to ale nezastavilo, naopak ji to ještě více motivovalo v náročném porevolučním období uspět. Využila veškeré peníze, které měla, ať se jednalo o její větší úspory, či drobné od dětí. Všechno investovala do nákupu první zásoby zboží od zprostředkovatele. Aby dokázala udržet krok s poptávkou, začala zboží skupovat přímo u výrobců. Péče, kterou s manželem vkládali do uspokojení potřeb svých zákazníků, nezůstala bez povšimnutí a zanedlouho začali do malé prodejny SIKO v Čimelicích přijíždět zákazníci až z Prahy.

Nadčasová lůžka ze Slaného

Své první nemocniční postele montoval ve starém kravíně na vesnici. A dnes, po 27 letech patří mezi nejrespektovanější české businessmany. Jeho firma LINET má hodnotu přes 10 miliard korun a zdravotnická lůžka si od něj objednávají nemocnice z celého světa. Při podnikání se drží filozofie, že produkt a vůbec celá firma by měly být předmětem touhy, nikoliv pouhé volby. Zbyněk Frolík vlastní společnost LINET, která je dnes jednou z největších evropských firem zabývajících se výrobou nemocničních lůžek. Díky bohatým zkušenostem z práce technického ředitele v motolské nemocnici a kontaktu se zaměstnanci dalších nemocnic měl řadu nápadů, v jakých ohledech by šlo vylepšit jejich stárnoucí vybavení.

Nenechte si ujít novinky ze světa podnikání. Odebírejte náš newsletter.


Newsletter

Partneři konference


Generální partner
jip-pf.cz
Mediální partneři
kurzy.cz
iPodnikatel
Management News
Studium.cz
Warengo
Moderní řízení
EduCity
Profesní magazín
Partneři
Alsol.cz
matejblatny.cz
arcibiskupskevino.cz
cma.cz
Businesscon
managementmania.com
konferenceglorious.cz

Marek Chvátal
produkce
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vstupenky
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


JIP networking s.r.o.
IČ 05895073
DIČ CZ05895073

Holická 170/47
HODOLANY
779 00 OLOMOUC 9

Sledujte nás
in f W